Bugun...İstanbul u Kapasitesinin Çok Altında Değerlendiriyoruz.
Tarih: 05-04-2017 10:33:49 Güncelleme: 05-04-2017 16:34:49 + -


İstanbul'da Turizmcilerle bir araya gelen Turizm Bakanı Avcı: 2016 yılının kayıplarla kapandığını söyledi. Sektörün sıkıntılarını bildiklerini, Ulaşım, hanutçuluk gibi problemlerin çözülemeyecek sorunlar olmadığını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 05-04-2017 10:33

İstanbul u Kapasitesinin Çok Altında Değerlendiriyoruz.


"Kültür ve Turizmin Geleceği ve Tarihi Yarımada'nın Yeri" konulu "Turizm Buluşması" programında konuşan Bakan Nabi Avcı, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve daha sonraki terör saldırıları ile batı medyasının olup bitenleri daha fazla köpürterek vermesi nedeniyle 2016 yılının kayıplarla kapandığını söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin 2016 yılında özellikle turizm bakımında bir darboğazdan geçtiğini ve bunun çok anlaşılabilir sebepleri olduğunu belirterek, "Türkiye, baştan başa bir açık hava müzesi. İnşallah önümüzdeki dönem tüm bunların farkına varmış olarak el birliğiyle ilk 3'e çok hızlı bir şekilde gireceğimizden hiç endişem yok. Bir tek şartı var: İstikrar. Çünkü; insanlar, didişen, karışıklığın olduğu yere gitmek istemezler." dedi.  

Türkiye'nin başta başa bir açık hava müzesi ve her şartta bile dünyanın 6'inci büyük, Avrupa'nın ise 4'üncü büyük destinasyonu olduğunu hatırlatan Bakan Avcı, "Türkiye bir bütün olarak ne ifade ediyorsa, bunun kalbi İstanbul'dur. İstanbul'un kalbi de tarihi Yarımada. Dolayısıyla, siz iyisiyle kötüsüyle Türk turizminin tam da ortasında, yüreğinde yer alıyorsunuz. Siz iyi olursanız, Türk turizmi iyi olur. Türk turizmi iyi olursa, Türkiye iyi olur. Siz sıkıntıya girerseniz, Türk turizmi sıkıntıda demektir. Türk turizmi sıkıntıda olursa Türkiye sıkıntıda demektir." diye konuştu. 

"Turizm sektörü aslında aynı zamanda bir algı yönetimi sektörü"

Bakan Avcı şöyle devam etti:

"Meşhur Morphi Kanunlarının tersine çevrilmiş şekli özellikle turizmde işliyor. Turizmde 'işler iyi' dedikçe, 'iyiymiş' gibi yaptıkça iyi olur. 'Kötü' dedikçe veya kötüymüş gibi yaptıkça kötü olur. Çünkü, insanlar her şeyin yerinde, istikrarda, güvende olduğu yere giderler. Hepimiz öyleyiz. Ama bizzat ev sahiplerinin yakındığı, olumsuz mesajlar verdiği yerlere de kimse gitmek istemez. Bizler de gitmek istemeyiz. Turizm sektörü bu bakımda gerçekten algı yönetiminin çok stratejik bir önem taşıdığı bir sektördür." 

2016'ta yaşanan sıkıntılardan da çıkartılan derslerle zaten 2-3 yıldır yürürlüğe koydukları yeni tanıtım stratejilerine hız verdiklerini aktaran Nabi Avcı, şunları söyledi:

"Türkiye, rahmetli Turgut Özal döneminden başlayarak o zamanın şartları da öyle gerektirdiği için 'Türkiye'yi deniz, kum, güneş ülkesi, cenneti olarak takdim ettik. O dönemden kalma hala kullanılan afişlere baktığınız zaman bunu görüyoruz. Türkiye deniz, kum güneş.. Tamam. Buna uygun olarak da deniz, kum, güneş müşterisini Rusya, Almanya ve İngiltere parantezinin içerisinde yıllarca bir tanıtım faaliyeti sürdürdük. Dediğim gibi başta da buna ihtiyacımız vardı. Çünkü, Türkiye'nin nerede olduğunu bile insanlar bilmiyorlardı. Sadece 'deniz, kum, güneş' diyerek Rusya, İngiltere ve Almanya pazarından beslenerek Türkiye, dünyanın 6'ıncı büyük destinasyonu haline geldi." 

Bakan Nabi Avcı, Türkiye’nin bundan ibaret olmadığını, Türkiye'nin akla gelebilecek bütün turizm alanlarında olağanüstü bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin kongre, sağlık, arkeoloji, tarih, dini miras alanların, spor, eğitim, kaplıca, termal ve kış turizminde olağanüstü potansiyele sahip olduğunu belirten Bakana Avcı, kış turizmiyle ilgili şu örneği verdi:

“Kayak Federasyonu ile çok kapsamlı bir envanter araştırması yapıyoruz. Türkiye'nin dağlarındaki pist potansiyelini araştırıyoruz. Şu anda bile elde edilen veriler gösteriyor ki Türkiye'nin dağları, Avrupa dağlarının toplamından daha fazla kış-kayak turizmi potansiyeline sahiptir. Yeterli alt yapı ve tesis yapıldığı takdirde olağanüstü potansiyelimiz var. Bu turizm mevsiminin bütün bir yıla dağılması demektir. Deniz, kum, güneşimiz 'evet' çok iyi. Avrupa'da 444 mavi bayrakla en ön sıralardayız. Ama yaz turizmi. Dolayısıyla kış turizmi potansiyelimizi de işin içine kattığımız zaman mevsimleri de bütün bir yıla yayma şansımız olacak. Aynı zamanda pazarımızı da genişletmiş olacağız. Çünkü herkes deniz, kum, güneşe meraklı değil." 

Bakan Nabi Avcı, 2016'daki olumsuzlukların Türkiye'nin sahip olduğu diğer turizm potansiyellerini değerlendirmeyi akla getirdiğini, bunların bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarının başlatmasına yönelttiğini kaydetti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI